Saaristomuseo Pentala kiinnosti

Saaristomuseo Pentala kiinnosti
Iloinen ryhmä kokoontui ryhmäkuvaan opastuskäynnin päätteeksi

Leppeässä elokuun säässä teki parisenkymmentä Ylä-Savon Seuran jäsentä saaristoretken Espoon Suvisaaristoon, Pentalan saaristomuseoon 24.8.2022. Aava Linesin ms Vallisaari kuljetti meidät turvallisesti läpi kapeitten väylien ja sillan alitusten. Aurinkokannella ehti vielä ihailla loppukesän merellistä luontoa – hieman erilaista kuin Savossa.

Pentalan saaristolaismuseo koostuu luonnonsuojelualueesta ja useista rakennuksista.  Oppaamme Aino kertoi Pentalan saaren mielenkiintoisista vaiheista ja kalastajaperheiden elämästä. Ensimmäiset kalastajatorpat rakennettiin saareen 1700-luvulla.

Erityisen vilkasta aikaa saaressa oli 1920-1930 –luku. Silakka kävi kaupaksi. Aamuyöstä käytiin nostamaan isorysät apajalta, sitten ajo saareen, josta saaliin kuljetus jatkui Helsingin kauppatorille. Kauppatorille ajoi moottoriveneellä parissa tunnissa.

Liekö yhtenä syynä silloiseen elämisen vilkkauteen ollut myös kieltolaki. Saksalaiset pirtulaivat olivat aluevesirajan ulkopuolella parin tunnin venematkan päässä. Saaristolaiset tunsivat hyvin karikkoiset vedet. Ja kun kysyntä alkoholiin eli pirtuun oli kova, monet saaristolaiset hakivat pirtulasteja edelleen mantereelle myytäväksi. Voitot olivat suuria, mutta niin olivat riskitkin. Pahimmassa tapauksessa kalastaja menetti elinkeinonsa –  veneensä ja sai vielä roimat sakot.

Epäonnistunut kieltolaki lopetettiin vihdoin 1932 kestettyään 13 vuotta. Alkon ovet avautuivat 5.4.1932 klo 10 eli muistisääntönä 543210.

Pentalan saari on 134 hehtaarin suuruinen. Erikoisuutena on keskellä saarta oleva makean veden järvi. Kävipä muutama retkeläinen uimassakin. Retken organisoinnista vastasi hallituksen jäsen ja isäntä Reijo Stedt. Kiitos mukavasta iltapäivästä.

teksti: Risto Kauppinen